Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła

Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


„Trąd, choć w ostatnich latach ustępuje, jest wciąż jedną z najstraszniejszych chorób. Dotyka ludzi najuboższych i wykluczonych z życia społecznego. Walka z tą chorobą jest dziś rzeczą bardzo ważną i jest zarazem walką z wykluczeniem, które ona sprowadza. Zachęcamy i wspieramy wszystkich, którzy są zaangażowani w opiekę i rehabilitację osób dotkniętych chorobą Hansena do dalszej pracy i zapewniamy o naszej za nich modlitwie”.
[Papież Franciszek podczas modlitwy „Anioł Pański” 29.01.2017 r.]


W niedzielę 28 stycznia 2018 r. po raz 65. będziemy obchodzić Światowy Dzień Trędowatych. Będzie to kolejna okazja do modlitwy i zbierania środków potrzebnych na pomoc ludziom cierpiącym z powodu najstarszej i najstraszniejszej choroby, jaką zna ludzkość. Będzie to także okazja do przypomnienia, że trąd to nie jest jeszcze historią, ale tragiczną rzeczywistością mieszkańców najuboższych rejonów świata. Rzeczywistością trochę wstydliwą, bo sugerującą skrajną biedę i niedolę ludzką, dlatego tak niechętnie omawianą publicznie.
Ustanowiony przez Raoula Follereau Dzień Trędowatych jest doskonałą okazją, by przypomnieć, że w najuboższych rejonach naszego globu nadal żyją i cierpią ludzie dotknięci chorobą, o której już dawno zapomniał bogaty świat. Ale nie zapomnieli o nich misjonarze, którzy wiernie służą również chorym, którzy dalej są wyrzucani na margines życia społecznego i rodzinnego. To nie przypadek, że pierwsze leprozoria, w których trędowaci znajdowali schronienie i opiekę, powstawały przy kościołach i klasztorach. Ta piękna tradycja trwa, a wielcy „apostołowie trędowatych” jak św. Franciszek, św. Maurycy, św. Ojciec Damian, św. Matka Teresa z Kalkuty, bł. Ojciec Beyzym czy o. Marian Żelazek znajdują wciąż gorliwych naśladowców. Wśród rzeszy misjonarzy zaangażowanych w walkę o godne życie dla ludzi naznaczonych stygmatem trądu mamy także Polaków. Aktualnie Kościół katolicki prowadzi 612 specjalistycznych ośrodków dla trędowatych, w których pracują siostry zakonne, zakonnicy, kapłani i ludzie świeccy. I to również ich ogarniamy dobrą myślą przy okazji kolejnego już Światowego Dnia Trędowatych, za nich się modlimy i wspieramy ich materialnie.

Materiały: Kazimierz Szałata, prezes Fundacji Polskiej Raoula Follereau

AdoMis

Adoptuj misyjnych seminarzystów

KOPERTKA MISYJNEGO BUKIETU

KOSZULKA NA MISJE

MISYJNY KRZYŻYK DLA BIERZMOWANYCH