Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła

Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła

Seminarium w Iquitos w Amazonii, które jest pod opieką dyrekcji krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce, całkowicie odcięte od świata z powodu koronawirusa.

Jak informuje ks. Zbigniew Rembała, rektor Wyższego Seminarium Duchownego św. Augustyna w Wikariacie Apostolskim Iquitos, na dwunastu kleryków jedenastu ma wysoką temperaturę. Stan zdrowia rektora oraz wicerektora ks. Rafała Kipigrocha również jest niestabilny. Seminarzyści oraz księża dostali leki oraz polecenie pozostania w łóżkach.

Wedle relacji księdza Zbigniewa w samej miejscowości Iquitos sytuacja jest trudna, coraz więcej osób jest chorych, a szpitale już dawno są przepełnione. Brakuje leków i tlenu, ale dzięki solidarności ludzie nie upadają na duchu.

Z kolei ksiądz Paweł Sprusiński, misjonarz w Pebas, informuje, że w szpitalu regionalnym Iquitos pracuje teraz tylko 13 lekarzy i 18 pielęgniarek. Nikt więcej z lekarzy nie chce pracować, ponieważ boją się narażać życie swoje i rodzin. Warto dodać, że potrzeba tam 80 lekarzy i 300 pielęgniarek, aby zaopiekować się chorymi, którzy codziennie zgłaszają się do szpitala. Brakuje maseczek i elementów ochronnych dla służby zdrowia oraz leków dla chorych. W Amazonii leki na COVID-19 są dwa lub trzy razy droższe niż w Polsce.
Peru jest na 14 miejscu pod względem potwierdzonych przypadków COVID-19 (wg WHO).

Otoczmy modlitwą seminarzystów z Iquitos. Oczywiście będzie nam przydatne wsparcie duchowe. Zatem polecamy się Waszym modlitwom – prosi ks. Zbigniew Rembała.

Przypominamy, że papież Franciszek wyznaczył Papieskie Dzieła Misyjne do koordynowania pomocy duchowej i materialnej dla ludzi dotkniętych koronawirusem w krajach misyjnych. W tym celu trwa zbiórka środków, które trafią do papieża i zostaną rozdysponowane potrzebującym na całym świecie.
Pomóż Papieżowi pomagać: https://www.katolikwspiera.pl/apel-papieza-franciszka-o-pomoc.html
Bez naszej pomocy wiele placówek będzie bezbronnych wobec wirusa SARS-CoV-2.

as/pdm

fot. arch. ks. Zbigniew Rembała

AdoMis

Adoptuj misyjnych seminarzystów

KOPERTKA MISYJNEGO BUKIETU

KOSZULKA NA MISJE

MISYJNY KRZYŻYK DLA BIERZMOWANYCH