Na początku listopada 2016 r. kard. Fernando Filoni, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, udał się na pielgrzymkę do dwóch afrykańskich krajów: Malawi i Zambii. Każdy czas spędzony w młodych wspólnotach kościelnych, do jakich należą oba kraje, jest czasem „przerzucania mostów”. Ks. kardynał na spotkaniu w Lilongve postawił przed afrykańskim Kościołem konkretne zadania wynikające z dokumentu Evangelii gaudium – ma to być zawsze nawrócenie i ewangelizacja. Mnie jako księdza posługującego w Europie, w kraju od dziesięciu wieków katolickim, szczególnie poruszyły słowa o odpowiedzialności kapłanów za misje. Po raz kolejny kard. Filoni przypomniał nam, prezbiterom, że nasze kapłaństwo nie może być inne niż Chrystusowe. Nasz Pan jest wzorem czystości, ubóstwa i posłuszeństwa i w taki sposób miłuje Kościół – swoją oblubienicę. Być kapłanem według serca Jezusowego – to kochać jak Jezus, myśleć jak Jezus i służyć jak Jezus. Te słowa są jakby esencją przesłania z Evangelii gaudium (nr 81), gdzie papież Franciszek zaprasza, by oddać życie za Kościół, bo tak uczynił Dobry Pasterz. Dla nas to oddawanie życia realizuje się w pokornej i cichej służbie, w dzieleniu się swoimi zdolnościami i talentami. Nie możemy nie głosić, nie możemy uciekać od odpowiedzialności. Kapłan nie jest pracownikiem biura czy strukturalnej instytucji. Kapłan uczestniczy w Boskim posłaniu.
Kard. Filoni mówił zambijskim prezbiterom o doniosłości posługi ich poprzedników, czyli pierwszych misjonarzy 125 lat temu zakładających misje w Rodezji. Współcześni misjonarze są kontynuatorami tej wielkiej spuścizny.
Nasza praca w Papieskim Dziele św. Piotra Apostoła ma służyć budowaniu odpowiedzialności za Kościół powszechny w jego wymiarze kapłańskim. Codzienna modlitwa i szacunek do powołania budują nie tylko obraz Kościoła. Realnie kładziemy fundamenty do budowania Ciała Chrystusa – Kościoła.
Listopadowa pielgrzymka do Afryki
- Agnieszka