Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła

Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła

 

Serdeczne pozdrowienia z Wyższego Seminarium Duchownego św. Jana Marii Vianneya w Moramanga na Madagaskarze.
Otrzymaliśmy waszą wiadomość dotyczącą wsparcia naszego Seminarium. Dziękujemy za zrozumienie i wybranie nas.
Przesyłamy parę tekstów i zdjęć przedstawiających naszą obecną sytuację:
1. Nasze Seminarium św. Jana Marii Vianneya jest ostatnim z utworzonych na Madagaskarze wyższych seminariów duchownych; powstało w listopadzie 2010 r. Ten rok formacyjny (2016-2017) jest siódmym rokiem jego istnienia. Seminarium prowadzi międzydiecezjalny cykl filozoficzny. Łączy seminarzystów z czterech diecezji archidiecezji Toamasina. Nazwy poszczególnych diecezji są następujące: Toamasina, Fenoarivo-Atsinanana, Ambatondrazaka, Moramanga.
2. Czas trwania formacji jednego seminarzysty wynosi 3 lata, a rok formacyjny trwa 10 miesięcy (od października do czerwca). W okresie formacji seminarium pokrywa wszystkie koszty formacji i utrzymania członków seminaryjnej wspólnoty: utrzymanie seminarium, seminarzystów i wychowawców, pensje pracowników, koszty studiów, pensje i podróże wykładowców itd.
3. W bieżącym roku 2016/2017 mamy 51 seminarzystów, z których 4 jest na trzecim, 30 na drugim i 17 na pierwszym roku.
4. Według zeszłorocznych wydatków (kiedy mieliśmy 52 seminarzystów), nasz prognozowany budżet na ten rok wynosi 153 000 000 ariarów (około 47 813 euro). I jeśli podzielimy tę sumę przez liczbę seminarzystów, wychodzi, że na jednego seminarzystę potrzeba około 3 000 000 ariarów (950 euro). Seminarium jednak nie daje rady uzyskać całej sumy, która jest trochę za wysoka jak na nasze możliwości. Nie możemy zatem normalnie funkcjonować.
5. Poza wydatkami zwyczajnymi w seminarium, są jeszcze wydatki nadzwyczajne dotyczące przede wszystkim spraw materialnych i infrastruktury. Seminarium jest bardzo ubogie, brakuje nam wielu rzeczy potrzebnych do życia i pracy. Poniżej kilka przykładów. Seminarium nie posiada żadnych urządzeń informatycznych (komputera, fotokopiarki, drukarki, rzutnika, połączenia internetowego, telewizji itp.). W seminarium nie ma również samochodu przydatnego do robienia zakupów i do transportu, nie posiada sprzętu sportowego dla seminarzystów, nie ma też nagłośnienia potrzebnego podczas dużych uroczystości i konferencji.


ks. Soratra Severin Vonindrazana
rektor Wyższego Seminarium Duchownego św. Jana Marii Vianneya
na Madagaskarze

 

 

 

 

 

Wejście do seminarium

 

Kaplica

 

Umywalnia

 

 Budynek szkoły, w którym biblioteka jest bardzo biedna

 

 

 Seminarzyści przy pracy na plantacji kukurydzy 

 

 Seminarzyści w klasach do nauki

 Seminarzyści na modlitwie w kaplicy

AdoMis

Adoptuj misyjnych seminarzystów

KOPERTKA MISYJNEGO BUKIETU

KOSZULKA NA MISJE

MISYJNY KRZYŻYK DLA BIERZMOWANYCH