Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła

Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła

9 lutego 2018 roku zmarł o. Andrzej Jakubiak SVD, podpułkownik rezerwy, kapelan Ordynariatu Polowego, misjonarz.

O. Jakubiak zmarł w 66 roku życia, w 38 roku kapłaństwa i po 43 latach życia zakonnego. Jego pogrzeb odbył się 13 lutego w Lindowie.
W latach szkolnych uczestniczył w rekolekcjach powołaniowych, po czym złożył podanie o przyjęcie do seminarium.
W 1980 roku przed złożeniem ślubów wieczystych zadecydował, że w przyszłości chce pracować jako misjonarz na Filipinach albo w Papui-Nowej Gwinei. Otrzymał skierowanie na Filipiny. Przepracował tam 10 lat w najprymitywniejszych warunkach na wyspie oceanicznej Dinagat, oddalonej od cywilizacji 16 godzin drogi łodzią. Był tam pierwszym polskim misjonarzem. Dla tamtejszego ludu – żyjącego głównie ze zbieractwa i łowiectwa, bez elektryczności – był wszystkim: lekarzem dusz i ciał, doradcą i przyjacielem.
Po 10 latach zachorował na malarię. Leczył się w szpitalu wojskowym w Lublinie. Tu spotkał ludzi związanych z wojskiem, którzy namawiali go, by został ich kapelanem. Sami napisali listy do przełożonych zakonnych i do biskupa polowego. Czas był stosowny, gdyż właśnie organizowano ordynariat polowy i szukano księży powiązanych z wojskiem.
Po ciężkich doświadczeniach na misjach na Filipinach, początki w wojsku, w którego szeregi wstąpił w 1994 roku, nie były dla niego za trudne, mimo że rozpoczął je w elitarnej jednostce GROM. To kwiat wojska – mawiał, pytany o swoją jednostkę. Z GROM-em poleciał na Haiti, na misję ONZ (1994-1995). Potem były kolejne misje: Bośnia-Hercegowina (1996-1997), Afganistan (2004-2005).
Po katastrofie w Smoleńsku w kwietniu 2010 roku otrzymał rozkaz stawienia się w Warszawie, skąd poleciał do Moskwy celem identyfikacji ciał ofiar katastrofy.

o. Alfons Labudda SVD|Fot. za www.zorrp.org

Misyjny Bukiet

AdoMis

Adoptuj misyjnych seminarzystów

KOPERTKA MISYJNEGO BUKIETU

KOSZULKA NA MISJE

MISYJNY KRZYŻYK DLA BIERZMOWANYCH