Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła

Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła

Uścisk dłoniW ubiegłym tygodniu na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim zawarto umowę o współpracy polskiej uczelni z polonijnym seminarium duchownym w Orchard Lake w USA. Reprezentantami stron byli ks. Antoni Dębiński, rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz ks. Mirosław Król, rektor Seminarium im. Cyryla i Metodego w Orchard Lakes.


Bardzo się cieszę, że doszło do podpisania, ufam, że realizacja będzie obiecująca dla obu stron. Umowa ta będzie głównie realizowana przez Wydział Teologii, chociaż nie tylko. Będzie ona polegać głównie na wymianie pracowników naukowych – powiedział w rozmowie z KAI ksiądz rektor Antoni Dębiński.

Wydaje mi się, że przede wszystkim seminarium w Orchard Lakes, jedyne polonijne seminarium, które jeszcze istnieje, będzie mogło mieć dobrych profesorów, dobrych wykładowców. Będzie mogło korzystać z tego wielkiego pokładu wiedzy tych, którzy stąd wychodzą. Szczególnie tutaj kładziemy nacisk na Pismo Święte, biblistykę, ale w przyszłości również chcemy być otwarci na inne działy – skomentował ks. Mirosław Król.

Wyjaśnił on, że seminarium polonijne służy nie tylko Polakom, ale także np. Kościołowi w Wietnamie, który posyła tam kleryków przygotowujących się do kapłaństwa dla wspólnot wietnamskich w Stanach Zjednoczonych.

KUL dzieli się w ten sposób zasobami ludzi wykształconych, mądrych i służących Kościołowi katolickiemu w wymiarze powszechnym – powiedział w rozmowie z KAI ks. Andrzej Kiciński, prorektor KUL ds. studenckich. Potwierdził również, że pierwsi wykładowcy z Lublina rozpoczną pracę w USA już w przyszłym semestrze.


Orchard Lake – miejscowość w USA, w stanie Michigan. W 2000 r. miasto to na powierzchni 10,6 km² zamieszkiwało 2 215 osób. W Orchard Lake odbywają się liczne obchody ważnych polskich rocznic, organizowanych przez Polonię Amerykańską.
Obchody te odbywają się na terenie kampusu polskich Zakładów Naukowych (ang. Orchard Lake Schools in Michigan). Sercem tego kampusu jest Seminarium św. Cyryla i Metodego założone 4 stycznia 1879 za zezwoleniem papieża Leona XIII po wcześniejszej petycji wystosowanej przez o. Leopolda Moczygembę. Seminarium założył ks. Józef Dąbrowski, jego pierwszy rektor i założyciel w 1885 r. Zakładów Naukowych.

 

Źródło: KAI|Mapy Google

AdoMis

Adoptuj misyjnych seminarzystów

KOPERTKA MISYJNEGO BUKIETU

KOSZULKA NA MISJE

MISYJNY KRZYŻYK DLA BIERZMOWANYCH