Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła

Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła

 

W ewangelizacji Amazonii zakony odegrały bardzo ważną rolę, zarówno męskie, jak i żeńskie. Dziś misyjny duch zakonny zdecydowanie osłabł i potrzebuje nowego ożywienia i zdynamizowania. Wskazuje na to polski biskup misyjny Marek Piątek, który na Synodzie Biskupów o Amazonii reprezentował brazylijską diecezję Coari.

Bp Piątek, który sam jest redemptorystą, z nadzieją przyjął zawarte w dokumencie końcowym wezwanie do otwarcia, w którymś z dziewięciu krajów na terenie których leży Amazonia, przynajmniej jednej wysuniętej placówki misyjnej. Ten apel ojcowie synodalni skierowali do wszystkich zgromadzeń świata, które nie są jeszcze obecne na misjach. „To wołanie o nowy zapał misyjny wynika z diagnozy pewnego kryzysu, który dotyka życie zakonne” – mówi Radiu Watykańskiemu bp Piątek.

W dzisiejszych czasach obserwujemy pewien kryzys życia zakonnego. Żyjemy w świecie indywidualizmu, konsumpcji, powiedziałbym wręcz hedonizmu. Życie zakonne wymaga nastawienia na Chrystusa, na wspólnotę, na życie charyzmatem danego zgromadzenia. Dlatego w tym kontekście apel ojców synodalnych pobudzi zakony do większego myślenia o swojej misji, o swoim charyzmacie – mówi papieskiej rozgłośni bp Piątek. – Każdy z zakonów ma swój obrany cel, dlatego Ameryka Łacińska jest nastawiona na działanie zakonników i sióstr. Oni przez wieki zapisali piękną kartę Kościoła w Amazonii i także dziś odgrywają wielką rolę w ewangelizacji naszego terenu. Myślę więc, że synodalny apel o to, by zakony miały swoje domy i klasztory w różnych diecezjach Amazonii jest jak najbardziej do zrealizowania. Również może to być zachęta do tego, by odnowić, zdynamizować życie i charyzmat poszczególnych zakonów.

źródło: Beata Zajączkowska/www.vaticannews.va

FOT. RADIO WATYKAŃSKIE. BP MAREK PIĄTEK NA SYNODZIE Z PRZEDSTAWICIELKĄ AMAZONII.

AdoMis

Adoptuj misyjnych seminarzystów

KOPERTKA MISYJNEGO BUKIETU

KOSZULKA NA MISJE

MISYJNY KRZYŻYK DLA BIERZMOWANYCH