Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła

Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła

Papież Franciszek odprawi mszę św. upamiętniającą w 500-lecie chrześcijaństwa na Filipinach. W liturgii, która będzie sprawowana w niedzielę 14 marca w bazylice św. Piotra w Watykanie, wezmą udział przedstawiciele wspólnoty filipińskiej w Rzymie.

Wraz z papieżem mszę odprawią: prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, a do ub.r. arcybiskup stolicy Filipin – Manili kard. Luis Tagle oraz wikariusz papieski dla diecezji rzymskiej kard. Angelo De Donatis.

Informując o tym duszpasterz Filipińczyków w Rzymie, skalabrynianin o. Ricky Gente podkreślił, że z powodu restrykcji związanych z pandemią, w liturgii będzie mogła wziąć udział ograniczona liczba wiernych. Dlatego zaprosił pozostałych Filipińczyków mieszkających w Wiecznym Mieście do włączenia się w nią za pośrednictwem transmisji telewizyjnej lub do przyjścia na plac św. Piotra, by otrzymać papieskie błogosławieństwo po modlitwie „Anioł Pański”, którą Franciszek odmówi po Mszy.

Według rządowych statystyk we Włoszech mieszka 168 tys. Filipińczyków, głównie w Lombardii.

Jubileuszowe obchody na Filipinach, które rozpoczną się w Wielkanoc, 4 kwietnia, potrwają rok. Poprzedziły je dziewięcioletnie przygotowania, których każdy rok skupiony był wokół tematu będącego priorytetem duszpasterskim miejscowego Kościoła. Papież Franciszek przyznał odpust zupełny na czas jubileuszu osobom, które odbędą pielgrzymkę do jednego z 537 kościołów jubileuszowych, wyznaczonych na terenie całego kraju.

Wiara chrześcijańska dotarła na Filipiny wraz z odkrywcą Ferdynandem Magellanem w 1521 r. Towarzyszący mu augustianie odprawili wówczas pierwszą Mszę. Do dziś w Cebu wznosi się krzyż, jaki Magellan kazał wbić w filipińską ziemię z okazji chrztu lokalnego władcy Humbaona.

 

źródło: KAI, fot. Gabiita Arévalo/cathopic.com

AdoMis

Adoptuj misyjnych seminarzystów

KOPERTKA MISYJNEGO BUKIETU

KOSZULKA NA MISJE

MISYJNY KRZYŻYK DLA BIERZMOWANYCH