Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła

Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła

Serdecznie pozdrawiamy z Wyższego Seminarium Duchownego pod wezwaniem Świętego Augustyna w Iquitos.

Pragniemy podzielić się odrobiną naszej codzienności seminaryjnej. Z wielką radością rozpoczęliśmy rok akademicki 2020, ciesząc się z obecności 15 seminarzystów: siedmiu na roku propedeutycznym i sześciu alumnów filozofii. Dwóch ukończyło ośmioletnią formację i 20 grudnia 2020 r. przyjęli święcenia diakonatu. Aktualnie posługują w parafiach. Pozostali 18 grudnia 2020 r., po zakończeniu roku akademickiego, udali się na zasłużone wakacje.

Ze smutkiem śledzimy informacje dotyczące ogólnoświatowej sytuacji związanej z koronawirusem, także w Polsce. Tym bardziej, że również i nas w Iquitos nie ominęło to jakże trudne doświadczenie. W maju 2020 r. wszyscy – seminarzyści i wychowawcy – przechodziliśmy tę chorobę. Mimo że większość seminariów w Peru przeszła na nauczanie zdalne, podjęliśmy decyzję, że będziemy prowadzić formację jak dotychczas, stacjonarnie. To był trudny czas, nie tylko ze względu na problemy zdrowotne, ale również doskwierała nam przedłużająca się izolacja. Dotychczasowe życie w amazońskiej dżungli było oczywiście spokojne, ale otwarte na drugiego człowieka. Tutejsi ludzie są bardzo bezpośredni, przyzwyczajeni do nieustannych odwiedzin i spotkań. Naszym alumnom brakowało tej bliskości ze swoimi rodzinami i niektórzy z tego powodu podjęli decyzję o wystąpieniu z seminarium. Jednak po krótkim czasie zrozumieli, że popełnili błąd i wrócili.

W tej niestandardowej sytuacji nie przestaliśmy pracować nad sposobami szukania nowych powołań. Kiedy tylko minęła pierwsza fala zachorowań i zostały zmniejszone restrykcje, do naszego domu formacyjnego przyjeżdżali na tygodniowe doświadczenie powołaniowe ci, którzy chcieli zobaczyć i doświadczyć życia seminaryjnego. Od października do grudnia 2020 r. z tej możliwości skorzystało dwanaście osób.

W styczniu odbyły się rozmowy wstępne i egzamin na rok akademicki 2021. Po pierwszej turze mamy przyjętych dwóch kandydatów na rok propedeutyczny.
Obecnie, w pierwszym miesiącu nowego roku, sytuacja w Peru jest dość stabilna, choć pojawiają się nieliczne przypadki zakażeń. Miejmy nadzieję, że w tym roku wrócimy w seminarium do normalności.
Pamiętamy w modlitwie wiedząc, że podobne doświadczenia dotykają teraz i Was, w Polsce.


Ks. Zbigniew Rembała i ks. Rafał Kipigroch

 

***

Materiał pochodzi z 4 numeru "Misji Dzisiaj". Zapraszamy do lektury innych artykułów związanych z Papieskim Dziełem św. Piotra Apostoła.

Zamów już dziś! Kupując u nas – wspierasz misje!

AdoMis

Adoptuj misyjnych seminarzystów

KOPERTKA MISYJNEGO BUKIETU

KOSZULKA NA MISJE

MISYJNY KRZYŻYK DLA BIERZMOWANYCH